| Tilgængelighed: | |
|---|---|
MH-CHP
MINGHUNG
Ⅰ .Poppel
1. Vækstmiljø og Poppels globale oprindelse
Helt poppeltræ: Refererer til den situation, hvor 100 % af træråvarerne, der bruges til fremstilling af spånplader, kommer fra poppeltræer. Poppel er en hurtigtvoksende træart, med en forholdsvis blød tekstur og lige korn. Det er et af de almindeligt anvendte råmaterialer til fremstilling af spånplader.
Råvarerne har en relativt bred kilde (især i de hurtigt voksende poppelplantningsområder), med en kort vækstcyklus og potentielt lavere omkostninger; tavlens farve er lys og ensartet; og teksturen er blød, hvilket gør den nem at behandle.
Vækstmiljø: Poppel er en lyskrævende, hurtigtvoksende art, tolerant over for ekstrem kulde (-40°C) og basisk jord (pH 8-8,5), med dybe rødder for vindmodstand. Det er dog sårbart over for skadedyr i varme-fugtige områder.
Global oprindelse:
Sibirien, Rusland: Verdens største produktionszone, der giver poppel med høj tæthed under koldt-tørre klimaer.
Østlige Nordamerika: Pennsylvania-oprindende 'Yellow Poplar' (amerikansk tulipantræ), kendt for lige korn og let sejhed.
Kinas plantager: Intensive gårde i Huang-Huai-Hai og Yangtze bassiner (f.eks. Dafeng, Jiangsu) muliggør en 10-årig høstcyklus.
2. Fire fordele ved Poplar Virgin Materiale
Nul forurenende stoffer: 100 % jomfruelige grene (ingen genbrugsaffald), hvilket eliminerer metal/kemikalierester og delamineringsrisici.
Overlegne fiberegenskaber: Lange, bløde fibre (30 % længere end blandet træ) forbedrer den indre bindingsstyrke (≥0,45 MPa).
Tilpasningsevne til bearbejdning: Blegt, ensartet træ forbedrer finervedhæftningen og reducerer CNC-bearbejdningsfejl med 20 %.
Bæredygtige indkøb: Hurtig vækst (10 års løbetid) sikrer stabil forsyning, i overensstemmelse med FSC-certificering.
Ⅱ .Produktionsproces

Råmaterialebehandlingsstadiet (sikrer kontinuerlig fodring)
1. Afbarkning og vask af træ
Udstyr: Dual-pass tromleafbarker + højtryksvasketank
Proces: Poppelgrene/toppe afbarkes (barkrester <1%) og vaskes for at fjerne sand, hvilket forhindrer slid på udstyret.
Kapacitet: ≥60 tons/time (baseret på træs tørvægtfylde på 0,4 t/m³, der opfylder dagligt råvarebehov på 800 m³).

2. Afhugning og afskalning
Udstyr: Ringflager (1.600 mm skæreskivediameter, 400kW effekt)
Fremgangsmåde: Træ skæres i 30-50 mm lange × 0,2-0,5 mm tykke flager; overfladeflager er sekundær-slebet til 0,1 mm.
Præcisionskontrol: Sigtesystem adskiller overdimensionerede flager (kernelag 60%, overfladelag 40%).

Tørring og screening (Kernekvalitetskontrol)
1. Trippeltromletørring
Udstyr: Gasfyret triple-pass tørretumbler (180–220°C varmluft)
Behandle:
Kerneflager: Højhastighedstørret til 5-7 % fugt (forhindrer forhærdning).
Overfladeflager: Lavhastighedstørret til 8-10 % fugt (forhindrer skørhed).
Kapacitet: 12 tons vandfordampning/time; 45 tons våde flager behandlet/time.

2. Multi-Layer Screening
Udstyr: 4-lags sandsynlighedsskærm + Airflow separator
Funktion: Fjerner grove rester (>2 mm) og støv (<0,2 mm), og sikrer overfladens finhed.

Limblanding og formning (miljømæssig og strukturel nøgle)
1. Differentieret limpåføring
Udstyr: Ringblender med høj hastighed (limdoseringsfejl ±1,5%)
Behandle:
Kerneflager: Sprayet med E0-grade MDI lim (faststofindhold ≥98%, dosering 8-10%).
Overfladeflager: Sprayet med modificeret UF-lim af E1-grad (3 % formaldehyd-opsamler, dosering 12–15 %).

2. Gradientmåttedannelse
Udstyr: luftstrømsdanner (30 m/min hastighed)
Strukturkontrol:
Lag |
Massefylde (kg/m³) |
Flake Orientering |
Overflade |
750-800 |
Horisontal justering |
Kerne |
650-700 |
Tilfældig fordeling |
Bund |
750-800 |
Horisontal justering |
Varmpresning (kernekapacitetstrin)
Kontinuerlig presning
Udstyr: 8,5 fod bredde × 23,4 m længde kontinuerlig presse (stålbåndhastighed 1.000–1.200 mm/s)
Parametre:
Temperatur: 200–220°C (overflade) / 180–200°C (kerne)
Tryk: 300 bar (start) → 50 bar (holde)
Tid: 3–4 sek/mm tykkelse (f.eks. 70 sek for 18 mm plade i tryk).
Kapacitetsberegning:
Pressehastighed: 1.100 mm/s = 66 m/min
Daglig output = 66 m/min × 60 min × 24 h × 2,55 m bredde × 0,018 m tykkelse × 0,85 effektivitet ≈ 660 m³
Årlig kapacitet = 660 m³/dag × 300 dage = 198.000 m³ (når 200.000 m³)

Efterbehandling & QC (sikrer E1-overensstemmelse)
1. Kalibreringsslibning
Udstyr: Dobbeltsidet 4-hoved tung slibemaskine (slibedybde 0,2–1,5 mm)
Præcision: Tykkelsestolerance ±0,15 mm; overfladeruhed Ra ≤3,2μm.

2. Online QC-system
Densitetsovervågning: γ-stråledensitometer scanner tværsnitsdensitetsgradient (mål overflade/kerneforhold: 1,15–1,25).
Emissionstestning: Formaldehyd udtaget hver 2. time (klimakammer ≤0,124 mg/m³).
3. Trimning & stabling
Udstyr: Højhastigheds multisav (skærepræcision ±0,5 mm) + Robotstablesystem
Specifikationer: Brugerdefinerede størrelser (almindelig: 2440×1220/1830 mm; tykkelse 6–40 mm).

Miljø- og energiledelse
Udstødningsbehandling: Presseemissioner forbrændt via RTO (VOC-fjernelse >99%); tørrerens udstødning vådskuret.
Varmegenvinding: Tryk kølevand, der genbruges til forvarmning af træ, hvilket reducerer gasforbruget med 15 %.
Affaldsanvendelse: Slibestøv som kedelbrændstof; afpuds genbrugt i kernelaget.
Nøgledata for produktion i industriel skala
Metrisk |
Parameter |
Økonomisk påvirkning |
Linjehastighed |
1.100 mm/s (18 mm plade) |
Daglig effekt på et skift: 660m³ |
Beståelsesprocent |
≥99,2 % (online QC) |
Årlig affaldsreduktion: 2,4 mio |
Energi pr. ton |
Gas 85m³ + Effekt 120kWh |
18 % omkostningsreduktion i forhold til ældre linjer |
Arbejdskraft pr. skift |
8 arbejdere (fuld automatisering) |
40 % lavere lønomkostninger |
Ⅲ .200.000 m³ Årlig
Denne produktionskapacitet er en mellemstor og lidt større skala.
Udstyrskonfiguration: En 8 fod bred kontinuerlig presse (f.eks. Yalian/Dieffenbacher) arbejder 24/7 ved ≥1000 mm/s og producerer fuldspec-plader (2440×5490 mm, 6–40 mm tykke).
Kvalitetskontrol: Centralt kontrolrum overvåger fugt, limspredning og temperatur og sikrer ≥99 % batch-gennemgangshastighed.
Økonomisk påvirkning: omsætning med <3 års ROI.
Ⅳ . Miljøbeskyttelsesgrad E1
Dette er et bredt anerkendt niveau for formaldehydemissionsgrænse for kunstige plader internationalt. I henhold til den kinesiske nationale standard GB 18580-2017 (og dens tilsvarende internationale standarder såsom EN 717-1, CARB P2 osv.) kræver E1-kvaliteten, at formaldehydemissionen er ≤ 0,124 mg/m³ (i en klimakammermetode). Dette er i øjeblikket den almindelige kvalitet på markedet, der opfylder de grundlæggende krav til indendørs miljøbeskyttelse.
1.Globalt system til klassificering af formaldehydemissionsniveauer for træbaserede plader
Standard system |
Grad af strenghed rangering |
Nøglegrænseværdier (enhed: mg/m³) |
Kinesisk national standard GB 18580 |
ENF > E0 > E1 |
Klasse E1: ≤ 0,124 (ved brug af klimakammermetode) |
EU EN 717-1 |
E1 (det eneste obligatoriske niveau) |
Niveau E1: ≤ 0,124 |
USA CARB |
NAF > ULEF > CARB2 |
CARB2-niveau: ≤ 0,11 (svarende til E1+) |
Japan JIS A 1460 |
F☆☆☆☆ > F☆☆☆ |
F☆☆☆ (E0-grad): ≤ 0,5 (ved tørremetode) |
2. Nøgleproduktionsteknologier til at opnå E1-niveau
2.1 Klæbemiddelkontrol
Type lim |
Formaldehydemissionshastighed |
Gældende scenarier |
E1 Urea-formaldehyd klæbemiddel |
0,08-0,12 g/100 g |
Kernelag (lav pris) |
MDI klæbemiddel |
Der blev ikke fundet formaldehyd |
Overflade/high-end board (dyrere) |
Sojaprotein gel |
0,03g/100g |
Komplet struktur (dårlig vandmodstand) |
2.2 Procesoptimering
Formaldehyd Absorber: Tilsæt melaminmodificerende middel (koncentration ≥ 3%)
Varmpressende parametre:
Temperatur: 200 - 220 ℃ (for at fremskynde formaldehydfordampning)
Tid: Tryk for hver millimeter tykkelse ≥ 3 sekunder (for at sikre fuldstændig hærdning af limen)
2.3 Efterbehandlingsteknikker
Mikroporøst tætningsmiddel: Spray nano-SiO₂-opløsning på pladeoverfladen (reducerer lækage af frit formaldehyd)
Ammoniakbehandling: Indfør ammoniakgas (NH₃ + CH₂O → urotropin) i hærdningskammeret
Ⅴ .Produktionslinjekarakteristika og fordele
1. Specialiserede råmaterialer: Med fokus på poppeltræ letter denne tilgang standardisering og optimering af råvareindkøb, opbevaring og procesparametre, hvilket sikrer stabiliteten af produktfarve og ydeevne.
2. Råmateriale af høj kvalitet: Ved at bruge rent poppeltræ sikrer vi råvarernes renhed lige fra begyndelsen, hvilket lægger grundlaget for at producere spånplader af høj kvalitet med fremragende fysiske og mekaniske egenskaber og opfylder miljøbeskyttelsesstandarder (E1-kvalitet).
3. Overholdelse af miljøet: E1-standarden er den grundlæggende tærskel for at komme ind på det almindelige marked (især inden for boligindretning og dekoration). Denne produktionslinje indikerer tydeligt, at produkterne opfylder denne standard.
4. Skalaeffekt: Med en årlig produktionskapacitet på 200.000 kubikmeter besidder den visse skalafordele, som hjælper med at reducere produktionsomkostningerne pr. enhed (ved at dele faste omkostninger) og øge markedets konkurrenceevne.
Ⅵ .Målmarked og applikationer
Møbelfremstilling: Det største anvendelsesområde for spånplader, der bruges til fremstilling af skabskroppe, skillevægge, skuffeplader osv. af panelmøbler (som normalt kræver finering eller kantforsegling).
Indretning: Anvendes som gulvgrundmateriale (intensiv gulvbelægning), vægpaneler, skillevægge, lofter mv.
Emballageindustri: Fremstilling af paller, emballagekasser mv.
Andet: Dørkernebrædder, udstillingsstandere mv.
Kontakt os for et gratis tilbud i dag!
Vores kontakter:
Whatsapp: +86 18769900191 +86 15589105786 +86 18954906501
E-mail: osbmdfmachinery@gmail.com