| Kullanılabilirlik: | |
|---|---|
MH-CHP
MINGHUNG
Ⅰ .Kavak
1. Büyüme Ortamı ve Kavağın Küresel Kökenleri
Bütün Kavak Odun: Yonga levha üretiminde kullanılan odun hammaddesinin %100'ünün kavak ağaçlarından elde edilmesi durumunu ifade eder. Kavak, nispeten yumuşak dokulu ve düz damarlı, hızlı büyüyen bir ağaç türüdür. Yonga levha üretiminde yaygın olarak kullanılan hammaddelerden biridir.
Hammaddeler nispeten geniş bir kaynağa sahiptir (özellikle hızlı büyüyen kavak ekim alanlarında), kısa bir büyüme döngüsüne ve potansiyel olarak daha düşük maliyetlere sahiptir; tahta rengi açık ve tekdüzedir; ve dokusu yumuşak olduğundan işlenmesi kolaydır.
Büyüme Ortamı: Kavak, ışık isteyen, hızlı büyüyen, aşırı soğuğa (-40°C) ve alkali topraklara (pH 8–8,5) dayanıklı, rüzgâra karşı dayanıklı derin kökleri olan bir türdür. Ancak sıcak-nemli bölgelerde zararlılara karşı hassastır.
Küresel Kökenler:
Sibirya, Rusya: Soğuk ve kuru iklimlerde yüksek yoğunluklu kavak üreten dünyanın en büyük üretim bölgesi.
Doğu Kuzey Amerika: Pensilvanya kökenli 'Sarı Kavak' (Amerikan Lale Ağacı), düz damarlı ve hafif dayanıklılığıyla bilinir.
Çin'deki Plantasyonlar: Huang-Huai-Hai ve Yangtze havzalarındaki (örn. Dafeng, Jiangsu) yoğun çiftlikler 10 yıllık bir hasat döngüsüne olanak sağlar.
2. Kavak Bakire Malzemesinin Dört Avantajı
Sıfır Kirletici Madde: %100 bakir dallar (geri dönüştürülmüş atık yok), metal/kimyasal kalıntıları ve katmanlara ayrılma risklerini ortadan kaldırır.
Üstün Lif Özellikleri: Uzun, yumuşak lifler (karışık ahşaptan %30 daha uzun) iç bağ mukavemetini artırır (≥0,45MPa).
İşleme Uyarlanabilirliği: Soluk, tekdüze ahşap, kaplama yapışmasını artırır ve CNC işleme kusurlarını %20 oranında azaltır.
Sürdürülebilir Kaynak Kullanımı: Hızlı büyüme (10 yıllık vade), FSC sertifikasına uygun olarak istikrarlı tedarik sağlar.
Ⅱ .Üretim süreci

Hammadde İşleme Aşaması (Sürekli Beslemenin Sağlanması)
1. Kütük Kabuğu Temizleme ve Yıkama
Ekipman: Çift geçişli tamburlu kabuk soyucu + Yüksek basınçlı yıkama tankı
İşlem: Kavak dalları/üst kısımları soyulur (kabuk kalıntısı <%1) ve kumu çıkarmak için yıkanır, böylece ekipmanın aşınması önlenir.
Kapasite: ≥60 ton/saat (ahşabın 0,4 t/m⊃3 kuru yoğunluğuna göre; günlük 800 m⊃3 hammadde talebini karşılar).

2. Ufalanma ve Pullanma
Ekipman: Halka pullayıcı (1.600 mm kesici disk çapı, 400kW güç)
İşlem: Ahşap 30-50 mm uzunluğunda × 0,2-0,5 mm kalınlığında pullar halinde kesilir; yüzey pulları 0,1 mm'ye kadar ikincil zımparalanmıştır.
Hassas Kontrol: Eleme sistemi büyük boyutlu pulları ayırır (çekirdek katman %60, yüzey katman %40).

Kurutma ve Eleme (Çekirdek Kalite Kontrolü)
1. Üç Geçişli Tambur Kurutma
Ekipman: Gazla çalışan üç geçişli kurutucu (180–220°C sıcak hava)
İşlem:
Maça pulları: %5-7 neme kadar yüksek hızda kurutulur (ön sertleşmeyi önler).
Yüzey pulları: %8-10 neme kadar düşük hızda kurutulur (kırılganlığı önler).
Kapasite: 12 ton su buharlaştırma/saat; Saatte 45 ton ıslak pul işleniyor.

2. Çok Katmanlı Tarama
Ekipman: 4 katmanlı olasılık ekranı + Hava akışı ayırıcı
Fonksiyon: Kaba kalıntıları (>2mm) ve tozu (<0,2mm) gidererek yüzeyin pul inceliğini sağlar.

Tutkal Karıştırma ve Şekillendirme (Çevresel ve Yapısal Anahtar)
1. Farklılaştırılmış Tutkal Uygulaması
Ekipman: Yüksek hızlı halka karıştırıcı (tutkal dozaj hatası ±%1,5)
İşlem:
Çekirdek pulları: E0 dereceli MDI yapıştırıcıyla püskürtülür (katı içerik ≥%98, dozaj %8–10).
Yüzey pulları: E1 dereceli modifiye UF yapıştırıcı (%3 formaldehit temizleyici, dozaj %12–15) ile püskürtülür.

2. Degrade Mat Şekillendirme
Ekipman: hava akışı oluşturucu (30 m/dak hız)
Yapı Kontrolü:
Katman |
Yoğunluk (kg/m³) |
Pul Yönü |
Yüzey |
750–800 |
Yatay hizalama |
Çekirdek |
650–700 |
Rastgele dağıtım |
Alt |
750–800 |
Yatay hizalama |
Sıcak Presleme (Çekirdek Kapasite Aşaması)
Sürekli Presleme
Ekipman: 8,5 ft genişlik × 23,4 m uzunluk sürekli pres (çelik kayış hızı 1.000–1.200 mm/s)
Parametreler:
Sıcaklık: 200–220°C (yüzey) / 180–200°C (çekirdek)
Basınç: 300 bar (başlangıç) → 50 bar (tutma)
Süre: 3–4 saniye/mm kalınlık (örneğin, baskıdaki 18 mm'lik levha için 70 saniye).
Kapasite Hesaplaması:
Pres hızı: 1.100 mm/s = 66 m/dak
Günlük çıktı = 66 m/dak × 60 dakika × 24 saat × 2,55 m genişlik × 0,018 m kalınlık × 0,85 verimlilik ≈ 660 m³
Yıllık kapasite = 660 m³/gün × 300 gün = 198.000 m³ (200.000 m⊃3'e ulaşıyor;)

Bitirme ve Kalite Kontrol (E1 Uyumluluğunun Sağlanması)
1. Kalibrasyon Zımparalama
Ekipman: Çift taraflı 4 kafalı ağır zımpara makinesi (zımpara derinliği 0,2–1,5 mm)
Hassasiyet: Kalınlık toleransı ±0,15 mm; yüzey pürüzlülüğü Ra ≤3,2μm.

2. Çevrimiçi Kalite Kontrol Sistemi
Yoğunluk İzleme: γ-ışını yoğunluk ölçer, kesit yoğunluk gradyanını tarar (hedef yüzey/çekirdek oranı: 1,15–1,25).
Emisyon Testi: Formaldehit numunesi her 2 saatte bir alınır (iklim odası ≤0,124 mg/m³).
3. Kırpma ve İstifleme
Ekipman: Yüksek hızlı çoklu testere (kesim hassasiyeti ±0,5 mm) + Robotik istifleme sistemi
Özellikler: Özel boyutlar (ortak: 2440×1220/1830 mm; kalınlık 6–40 mm).

Çevre ve Enerji Yönetimi
Egzoz Arıtımı: RTO yoluyla yakılan basın emisyonları (VOC giderme >%99); kurutucu egzozu ıslak temizlenmiş.
Isı Geri Kazanımı: Kütüğün ön ısıtılması için geri dönüştürülen pres soğutma suyu, gaz kullanımını %15 azaltır.
Atık Kullanımı: Kazan yakıtı olarak zımpara tozu; çekirdek katmanında yeniden kullanılan süslemeler.
Endüstriyel Ölçekli Üretim için Temel Veriler
Metrik |
Parametre |
Ekonomik Etki |
Hat Hızı |
1.100 mm/sn (18 mm kart) |
Tek vardiyada günlük çıktı: 660m³ |
Geçiş Oranı |
≥%99,2 (çevrimiçi kalite kontrol) |
Yıllık atık azaltımı: 2,4 milyon Yen |
Ton Başına Enerji |
Gaz 85m³ + Güç 120kWh |
Eski hatlara kıyasla %18 maliyet düşüşü |
Vardiya Başına İşgücü |
8 işçi (tam otomasyon) |
%40 daha düşük işçilik maliyetleri |
Ⅲ .200.000 m³ Yıllık
Bu üretim kapasitesi orta ölçekli ve biraz daha büyük ölçeklidir.
Ekipman Konfigürasyonu: 8 ft genişliğindeki sürekli bir pres (örneğin, Yalian/Dieffenbacher), ≥1000 mm/s'de 7/24 çalışarak tam özellikli panolar (2440×5490 mm, 6–40 mm kalınlık) üretir.
Kalite Kontrol: Merkezi kontrol odası nemi, tutkal yayılmasını ve sıcaklığı izleyerek ≥%99 toplu geçiş oranı sağlar.
Ekonomik Etki: 3 yıldan az yatırım getirisi ile gelir.
Ⅳ . Çevre Koruma Sınıfı E1
Bu, yapay tahtalar için uluslararası alanda yaygın olarak kabul edilen formaldehit emisyon sınırı seviyesidir. Çin ulusal standardı GB 18580-2017'ye (ve onun EN 717-1, CARB P2 vb. gibi eşdeğer uluslararası standartlarına) göre E1 sınıfı, formaldehit emisyonunun ≤ 0,124 mg/m⊃3 olmasını gerektirir; (bir iklim odası yönteminde). Bu, şu anda iç mekan çevre korumasına yönelik temel gereksinimleri karşılayan, piyasadaki ana sınıftır.
1.Ahşap bazlı panellerin formaldehit emisyon seviyelerini sınıflandırmak için küresel sistem
Standart sistem |
Kesinlik derecesi sıralaması |
Temel sınır değerleri (birim: mg/m³) |
Çin ulusal standardı GB 18580 |
ENF > E0 > E1 |
Sınıf E1: ≤ 0,124 (iklim odası yöntemi kullanılarak) |
AB EN 717-1 |
E1 (Tek zorunlu seviye) |
Düzey E1: ≤ 0,124 |
Amerika Birleşik Devletleri CARB |
NAF > ULEF > CARB2 |
CARB2 seviyesi: ≤ 0,11 (E1+'ya eşdeğer) |
Japonya JIS A 1460 |
F☆☆☆☆ > F☆☆☆ |
F☆☆☆ (E0 sınıfı): ≤ 0,5 (kurutma yöntemiyle) |
2. E1 seviyesine ulaşmak için temel üretim teknolojileri
2.1 Yapışkan Kontrolü
Tutkal türü |
Formaldehit emisyon oranı |
Uygulanabilir senaryolar |
E1 Üre-formaldehit yapıştırıcı |
0.08-0.12g/100g |
Çekirdek katman (düşük maliyetli) |
MDI yapıştırıcı |
Formaldehit tespit edilmedi |
Yüzey/Üst düzey tahta (daha pahalı) |
Soya proteini jeli |
0.03g/100g |
Komple yapı (zayıf su direnci) |
2.2 Süreç Optimizasyonu
Formaldehit Emici: Melamin değiştirici ekleyin (konsantrasyon ≥ %3)
Sıcak Presleme Parametreleri:
Sıcaklık: 200 - 220°C (formaldehit buharlaşmasını hızlandırmak için)
Süre: Her milimetre kalınlık için basınç ≥ 3 saniye (yapıştırıcının tamamen kürlenmesini sağlamak için)
2.3 Tedavi Sonrası Teknikler
Mikro Gözenekli Sızdırmazlık Maddesi: Nano-SiO₂ solüsyonunu levha yüzeyine püskürtün (serbest formaldehit sızıntısını azaltır)
Amonyak Tedavisi: Kürleme odasına amonyak gazını (NH₃ + CH₂O → ürotropin) verin
Ⅴ .Üretim Hattı Özellikleri ve Avantajları
1. Özel Hammaddeler: Kavak ağacına odaklanan bu yaklaşım, hammadde tedariki, depolama ve proses parametrelerinin standardizasyonunu ve optimizasyonunu kolaylaştırarak ürün renginin ve performansının istikrarını sağlar.
2. Yüksek kaliteli hammadde: Saf kavak ağacını kullanarak, hammaddelerin saflığını en başından itibaren sağlıyoruz, mükemmel fiziksel ve mekanik özelliklere sahip ve çevre koruma standartlarını (E1 sınıfı) karşılayan yüksek kaliteli yonga levha üretiminin temelini atıyoruz.
3. Çevresel uyumluluk: E1 standardı, ana pazara (özellikle ev mobilyaları ve dekorasyon alanlarında) giriş için temel eşiktir. Bu üretim hattı, ürünlerin bu standardı karşıladığını açıkça göstermektedir.
4. Ölçek Etkisi: Yıllık 200.000 metreküp üretim kapasitesi ile birim başına üretim maliyetinin azaltılmasına (sabit maliyetleri paylaşarak) ve pazar rekabet gücünün artmasına yardımcı olan belirli ölçek avantajlarına sahiptir.
Ⅵ .Hedef Pazar ve Uygulamalar
Mobilya imalatı: Panel mobilyaların dolap gövdeleri, bölmeleri, çekmece tahtaları vb. yapımında kullanılan yonga levhanın en geniş uygulama alanıdır (genellikle kaplama veya kenar yalıtımı gerektirir).
İç dekorasyon: Zemin taban malzemesi (yoğun döşeme), duvar panelleri, bölmeler, tavanlar vb. olarak kullanılır.
Ambalaj endüstrisi: Palet, ambalaj kutusu vb. üretmek.
Diğerleri: Kapı çekirdek panoları, teşhir standları vb.
Bugün ücretsiz fiyat teklifi için bizimle iletişime geçin!
İletişimlerimiz:
Whatsapp: +86 18769900191 +86 15589105786 +86 18954906501
E-posta: osbmdfmachinery@gmail.com